Kopernik | Oczekiwania vs rzeczywistość

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika – to brzmi dumnie. Czy jeśli jesteś uczniem tej szkoły, uprawnia Cię to do myślenia o sobie w kategorii elity? Opinie są podzielone.


Zdania o naszym liceum są niemal skrajnie różne. Powszechnie wiadomo, że w szkole „śmierdzi mózgiem”, uczniowie nie mają życia towarzyskiego, a ich jedynym przyjacielem jest podręcznik do biologii/fizyki/chemii. Z drugiej strony, osoby, które trafiły do tego niedostępnego dla zwykłych zjadaczy chleba miejsca, są uważane za prawdziwy kwiat młodzieży. Jaka jest prawda? Jesteśmy antyspołecznymi kujonami z matematycznym obłędem w oczach, nienaturalnymi tworami tego świata, czy zwykłymi, szarymi obywatelami Rzeczypospolitej, którzy w ogóle nie różnią się od przedstawicieli innych szkół (no dobra, nie umiem zrobić bigosu, tym się pewnie różnię od ludzi z Gastronomika).
W poszukiwaniu odpowiedzi pomogły nam sondy przeprowadzone zarówno w naszej szkole, jak i (żeby nie wyszło zbyt cukierkowo) na ulicy. Oto ich wyniki.

 1. SONDA ULICZNA

To nie było łatwe zadanie. Jeśli nie wierzysz, to podejdź do dowolnej osoby i zapytaj, co sądzi o naszej szkole. Naszym celem stały się emerytki i rencistki. Dlaczego postanowiłyśmy atakować bezbronne babcie, bo do innych ludzi nie miałyśmy początkowo śmiałości. By the way, po przeprowadzeniu tej sondy, odniosłyśmy wrażenie, że trzy czwarte mieszkańców Krosna stanowią absolwenci Kopernika. Przypadek?
Po pierwszym zawstydzeniu i szoku, niepewne niczego pewne siebie ruszyłyśmy naprzód. Ogólnie rzecz biorąc opinie mieszkańców Krosna o naszym liceum są bardzo pozytywne. Nie sfałszowałyśmy wyników, nie błagałyśmy na kolach pani w mięsnym, by powiedziała choć jedno miłe słowo. Przewijające się wypowiedzi dotyczyły wysokiego poziomu kultury i oczywiście nauki uczniów Kopernika. Oto ich fragmenty:

„Zawsze miałam dobre zdanie o Koperniku. Wydaje mi się, że jest to jedno z lepszych liceów. Nigdy nie spotkałam się np. na forum internetowym z informacjami o wybrykach uczniów.”

„Myślę, że to elita wśród uczniów.”

„Moja córka ukończyła tę szkołę i zawsze bardzo dobrze ją wspomina.”

„Uczniowie mają dużo nauki, ale też czas na imprezy. Umieją wszystko połączyć.”

„Nie uważam, że uczniowie traktują innych z góry, twierdzą, że są lepsi, że są elitą.”

„Szkoła dobrze przygotowuje pod kątem matury i oczywiście dalszej edukacji.”

Nie wszyscy wyrazili jednak dozgonny zachwyt naszym liceum. Stanowili mniejszość, ale i ich zdanie było bardzo zdecydowane.

„Jesteście tacy sami jak młodzież na całym świecie.”

„Źle postrzegam waszą szkołę. Sam się tam uczyłem i wspominam to jako cztery lata katorgi. Proszę to napisać!”

„Kopernik czasami zmienia ludzi”

Opinie są więc różne. Jeśli jednak chodzi o mieszkańców Krosna oceniają naszą szkołę pozytywnie. A co do samych uczniów…

2.SONDA WŚRÓD UCZNIÓW

Klasa I, czyli podekscytowane świeżaki, które “jeszcze nie wiedzą”

Tu napotykamy się na smutną prawdę- że wmawianie naszej elitarności znalazło podatny grunt w postaci pierwszaków. Kociaki ciągle starają się dostrzec jedynie pozytywy tej szkoły, iksów wystarcza na styk, a brak papieru w toaletach jest tylko delikatnym dyskomfortem, na który przymykają oko. Mimo to kilka realistycznie patrzących na kopernikański świat smutasów także się trafiło. Zresztą – co będę generalizować, oto cytaty:

“Myślę, że jesteśmy tacy sami, no, może trochę mądrzejsi od kolegów z drugiej strony ulicy”

“Każdy jest równy, ale to prawda- uczniowie Kopernika to elita”

“Świat nie jest piękny jak Kopernik”

“Wszyscy są fajni, ale tylko my po szkole możemy się przemieszczać jedynie na smyczy”

“Młodzież w Koperniku jest super! Mądrzy, piękni, dobrze wychowani. W przyszłości podbijemy świat!”

“Mamy pana Mariusza. Za to duży +”

“Niektórym odwala po dostaniu się tu – stają się aroganccy, zadufani w sobie. Jest to przykre, bo przez nich wyrabiamy sobie opinię u innych – często niezbyt pozytywną.

“Tak, jesteśmy lepsi od innych, ponieważ samo uczęszczanie do tej placówki pokazuje, że jesteśmy młodzieżą o wysokich ambicjach.”

“Uważam, że fakt uczęszczania do jakiejś szkoły nie charakteryzuje człowieka. Na przykład ja. Na pewno nie jestem najmądrzejsza, tę wzmiankę o ciężkiej pracy przemilczę… albo zagłuszę gromkim śmiechem”

“Jeśli Waszym marzeniem było dostanie się do Kopernika, to słabe macie marzenia. W każdej innej szkole poświęcałabym tyle samo czasu na naukę, bo uczę się dla siebie, nie dla ocen, nie dla rankingu szkół, nie dla nauczycieli.”

“Uczeń Kopernika, który (rzekomo) cechuje się wysoką kulturą, nie odnosi się z wyższością do innych. “

“Młodzież w naszej szkole należy do najmądrzejszej na Podkarpaciu, w końcu jesteśmy 3. najlepszą szkołą”

Klasa III, czyli “wszędzie dobrze, tylko w Guziku jakoś gorzej”

Czytając opinie tegorocznych maturzystów nie można oprzeć się wrażeniu, że są to wypowiedzi zmęczonych życiem staruszków albo krewniaków smerfa Marudy. Hiperrealistyczne podejście do nastroi, standardów i wyników naszej szkoły sieją przerażenie. Skądś jednak to wszystko musi się brać, co daje nam dużo do myślenia. Poza tym, w wypowiedziach przewija się postać nożownika, o której historia na pewno będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie w kopernikańskim klanie przynajmniej przez najbliższe millenium. Na końcu cytatów radosna twórczość trzeciaków, czyli ilustracje dla niekumatych.

“Mamy takie same szanse na zdobycie godziwej pracy jak inni, chyba, że się chodzi na profil humanistyczny no to nie, bo ci ludzie  to pewnie nawet w Maku będą mieć problemy 😀 Jedno jest pewne: jesteśmy wyjątkowi, bo przecież tylko do nas przychodzi NOŻOWNIK.”

“Brak imby”

“Ludzie z tej przydupiastej szkoły myślą, że miecze w średniowieczu ważyły 40 kg, piszą próbne matury z polskiego (podstawowy)- 5pkt/70, jeden z moich kolegów nie wie, co to flaga, nożownicy, dziewicze wąsy, tłuste włosy, nauczycielki nie potrafią otworzyć laptopa. Jednym słowem: miód, seks i orzeszki- elita.”

“To, że tu trafiliśmy świadczy tylko o tym, jak zdaliśmy egzamin gimnazjalny.

Just kidding!

Kopernik forever! Jesteśmy najlepsi! Elita Krosna xD”

“Różnimy się od innych tym, że czasem jesteśmy przez profesorów zastraszani, że będziemy pierwszą klasą w historii, która nie zda matury”

“U nas wszyscy (prawie) zdali maturę z matematyki (a nie jak w Guzikówce – połowa nie zdała).”

“Ludzie w naszej szkole nie są lepsi, ale lepiej się ubierają”

“Jesteśmy najlepsi!- just kidding (tłumacząc tym “mniej fajnym”- żartowałam) […] W naszej szkole znajdzie się grupa takich super-djuper ludzi, ale w innych zapewnie też (no… może z wyjątkiem Guzikówki)”

Zdania uczniów na temat Kopernika zróżnicowane jak ciała niebieskie, ale jednak przeważają wypowiedzi o tym, że raczej wybitni nie jesteśmy. Wyjątkiem są oczywiście zdania paru zachwyconych pierwszaków, którym najwidoczniej brakuje jeszcze kopernikańskiego doświadczenia. A może wręcz przeciwnie – to trzeciaki spędziły tu za dużo czasu i przestają dostrzegać pozytywy Kopca? Niestety, żaden psychoanalityk nie potrafił odpowiedzieć na nasze wątpliwości, jednak, na szczęście, przed laty zrobił to Piłsudski, mówiąc: “Racja jest jak du*a – każdy ma swoją”

BONUSIK

ortograficzno-gramatyczne perełki, czyli po prostu- Kopiec potrafi.

“Nie koniecznie […] to już niekoniecznie ” (w tym przypadku można zaobserwować typowe dla rozsądnych ludzi unikanie stawiania wszystko na jedną szalę. Przynajmniej jest pewne 50% szans na napisanie poprawnie, prawda?)

“[Kopernik] przygotuje nas do funkcjonowania w konsumbcyjnym stylu życia”

“[chodzenie do Kopernika] nie uprawnia mnie do uważania się za góru”

“Jesteśmy naljepsi!!!” (niewąltpiwie!)

Początkowo wydawało nam się, że to raczej ludzi ulicy (kiepskie określenie, może raczej osoby spotykane na krośnieńskich chodnikach) będą wytykać nasze błędy, wylewać gorycz krytyki i krzywić się na samą nazwę szkoły. A tu proszę, to jednak uczniowie w bardziej krytyczny, czy też może realny sposób podchodzą do sprawy. Niewielu uważa się za rzekomą elitę lub arystokrację uczniowską. Reasumując opinii na temat naszej szkoły będzie tak dużo jak dużo jest ludzi. A zdania będą skrajnie różne tak długo, jak długo istnieć będzie nasze liceum.

Zdania osób ankietowanych nie są zdaniem autorek tekstu.

9 komentarzy

 • chodzę do kopca

  Uważam, że ten artykuł jest poniżajacy dla nas, całej społeczności kopernikańskiej. Po pierwsze, używanie wulgarnych słów w artykule na oficjalnej stronie szkoły jest chyba nie na miejscu, po drugie, pisanie o tym, jacy jesteśmy super, wywyzszeni ponad wszystkich oraz najlepsi nie ukazuje nas w dobrym świetle i jest po prostu żałosne. Jeśli ktoś myśli ze wygrał życie jeśli uczęszcza do naszej szkoły i przez samo to jest częścią elitarną krośnieńskiej społeczności, to gratuluję, wróżę wspaniałą przyszłość, ale błagam – nie wypisujcie takich głupot na tej stronie, bo ludzie z innych szkół, którzy to czytają tylko utwierdzają się w przekonaniu, że Kopernik to tylko zadufani w sobie ludzie. I tu podkreślam – nie wszyscy są tacy głupi, są tu też normalni, fajni ludzie, chociaż wiem, że po przeczytaniu tego artykułu pewnie będzie ciężko uwierzyć w moje słowa.

  • Mr Tambourine Man

   Hej, hej, hej. Czemu bawisz się w pana cenzurę? Jeśli ankietowani mówili co mówili to dlaczego to nie ma się znaleźć na stronie? Jeżeli wspaniała kopernikańska społeczność używa wulgaryzmów i mówi co mówi, to znaczy że kopernikańska społeczność jest społecznością używającą wulgaryzmów i mówiącą to, co mówi. Czytający ten artykuł potrafią chyba używać mózgu na tyle, żeby wyrobić sobie własną opinię, nieprawdaż? Jeżeli pokazuje nas w takim świetle to znaczy tylko i wyłącznie tyle, że część osób chodzących do szkoły tak uważa. A że nie mają racji lub uważają że mają rację to jest już tylko i wyłącznie ich sprawa. Cenzura jest już passé, wyluzuj stary

  • Ale że to nie jest oficjalna strona szkoły to ty wiedz. A że pierwszaki myślą że “wygrały życie” to nic niezwykłego. Nic się nie martw, życie ich jeszcze zweryfikuje. Resztę powiedział poprzednik więc nie będę się powtarzał. 🙂

 • JOTPE2GIEEMDE

  nie imba, tylko inba

 • Huuh, planowałem przy nowym roku szkolnym przenieść się do ILO… Martwiło mnie jedynie środowisko, gdyż znam stamtąd wiele osób i wiem, jak to wygląda. Nawet jeśli wiele osób wypowiadało się ironicznie, chciało zastosować jakiegoś rodzaju satyrę, to inni tego nie robili. Zdaję sobie sprawę, że wiele uczniów jest w porządku, ale wartości, jakie prezentuje reszta są wystarczającym powodem, żeby dać sobie spokój i nie przenosić się gdzieś, gdzie mogę mieć problemy z mentalnością otaczających mnie ludzi.

  • Nie żeby coś, ale z resztą nawet nie będziesz miał styczności, zamienicie max. 2 słowa. Środowisko kopernikańskie jest w większości dobre, problemu z mentalnością otaczających osób mieć nie będziesz, bo naprawdę jest tutaj duże zróżnicowanie jeśli chodzi o charaktery, każdy znajdzie coś dla siebie. Ode mnie powiem Ci, że jeśli jesteś w dobrym liceum i masz klasę bardzo fajną, nie ma sensu się tutaj przenosić, ot szkoła jak każda inna. Różnicę w tej szkole robi jej renoma i poszczególni nauczyciele (szczególnie fizyki, a właściwie jeden nauczyciel, od matematyki może z 3 jest porządniejszych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.