“A to Polska właśnie”

“A to Polska właśnie” – tak brzmiał tytuł Koncertu Finałowego Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych Śpiewająca Polska, w którym brała udział 50 osobowa reprezentacja naszego szkolnego chóru. Dla wielu z nas było to ogromne przeżycie artystyczne i na pewno zostanie w naszej pamięci przez długi czas.

W środę, 3 grudnia, wyjechaliśmy z Krosna do odległej o 80 km małej miejscowości Lusławice – wsi liczącej zaledwie 1000 mieszkańców, lecz mocno związanej z jednym z największych kompozytorów muzyki współczesnej, Krzysztofem Pendereckim. Wśród nielicznych domów, przy powiatowej drodze wyrasta wielki i nowoczesny budynek Europejskiego Centrum Muzycznego w Lusławicach. Wszyscy byliśmy mocno zdziwieni tym widokiem. Przez następne dwa dni czekało nas tu dużo pracy, by uświetnić swoim uczestnictwem czwartkowy koncert.

Obiad, chwila przerwy i kilkugodzinna próba – dla niektórych ciężka, gdyż pierwszy raz śpiewały jednocześnie z 320 innymi osobami dość trudny repertuar. Po pracowitym dniu przyszedł czas na odpoczynek. Wyjechaliśmy do pobliskiego Brzeska, gdzie dotarliśmy ok. godz. 21.00, a tam czekały na nas zaścielone łóżka w schronisku młodzieżowym. Mimo dużego zmęczenia, zdecydowana większość grupy miała lekkie problemy z zaśnięciem, co sprzyjało integracji grupy. Jednak stanowczość opiekuna i dyrygenta chóru prof. Trybusa nie dała nam nie przespać tej nocy.

Następnego dnia w Lusławicach pracowaliśmy już od 9 rano, a w trakcie prób do chórów dołączył Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” razem z orkiestrą. Próby zaczęły nabierać smaku, każdy utwór brzmiał coraz bardziej wyraźnie.

chór3

Przed koncertem mieliśmy kilka godzin przerwy, większość spędziła je na odpoczynku. O 17 przyszedł czas na ubranie strojów chóralnych i przebudzenie się, co nie było zbyt trudne.

10704137_591713590972788_3785348186912043209_n

O 17 30 wszyscy byliśmy zwarci i gotowi, by za pół godziny wyjść na scenę ECM przed pełną publiczności salę. Trema dodawała sił, wszyscy skoncentrowani wyśpiewaliśmy piękny koncert polskiej muzyki ludowej, którego możecie posłuchać poniżej:

Pełni euforii po udanym występie, wróciliśmy do Krosna ok. 23 00. Zasypiając w ciepłych łóżkach w domu uświadamialiśmy sobie, że te piękne dwa dni trzeba odłożyć na półkę i wrócić do szkolnej rzeczywistości, co nie napawało optymizmem…

 

Invalid Displayed Gallery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.