Żonkile – symbol nadziei

Zima, póki co, nie może się zdecydować, czy rozgościć się u nas na stałe z pełnym dobrodziejstwem swego inwentarza, czy wsiąść do pociągu North Pole Express i wyjechać już na zasłużone wakacje.

W związku z powyższym aura na zewnątrz zmienia się jak w kalejdoskopie i po ciepłym, słonecznym tygodniu ostatni poniedziałek przed feriami powitał nas brunatnym błoto-śniego-ślizgiem na chodnikach i przemoczonymi butami. Ciągle zmieniająca się pogoda, wiosenne temperatury przeplatające się z porannymi przymrozkami doprowadzają do zachwiania równowagi w przyrodzie, czego przykładem może być stojący u mnie na parapecie „grudniak” (nazwy systematycznej sobie nie przypomnę, nie ma szans) kwitnący od września już trzeci raz (i co najzabawniejsze, ani  razu w grudniu!). Ciągłe zbieranie biało-różowych płatków walających się po podłodze stało się już trochę irytujące, dlatego z utęsknieniem wyglądam przez okno w nadziei, że w końcu zobaczę kwitnące w ogródku przebiśniegi, stokrotki i – oczywiście – żonkile o złotych koronach.  Ich pojawienie się wczesną wiosną zawsze daje nadzieję – mnie na cieplejsze poranki spędzane na przystankach, zaś podopiecznym i pracownikom krośnieńskiego hospicjum na zastrzyk gotówki niezbędnej do funkcjonowania ośrodka, której – jak wszyscy wiemy – zawsze jest zbyt mało w stosunku do potrzeb.

Zbyt wielkiego wpływu na wzrost prawdziwych żonkili nie mamy, jednak już teraz możemy sprawić, że nasza szkoła, jak co roku, stanie się istną „fabryką nadziei”. Stąd też prośba koordynatorki grupy kopernikańskich wolontariuszy, pedagoga szkolnego – pani Edyty Karwat, o zaangażowanie się młodzieży w proces przygotowań do 7. już edycji Krośnieńskich Pól Nadziei. Akcje tego typu przeprowadzane są od lat w całym kraju, w naszym regionie odpowiada za nie Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum. Jak można się zaangażować? Poprzez prosty gest – wykonanie żonkila z bibuły. Potrzebne materiały (dostępne w sali 303) można zabrać do domu i popołudniami wykonywać kwiaty. Opcja dla leniwych to praca w szkole w pokoju pani pedagog, wymaga to jednak wcześniejszego ustalenia z nią oraz profesorem prowadzącym daną lekcję. Osobiście proponuję spróbować zwolnić się z zastępstwa, religii, godziny wychowawczej czy wychowania fizycznego, stanowczo zaś odradzam podobnej próby na matematyce czy biologii, chyba że ktoś czuje potrzebę podniesienia poziomu adrenaliny we krwi. Sam „akt twórczy” wielkiego doświadczenia i umiejętności nie wymaga, więc zachęcam do współpracy każdego, kto ma choć trochę chęci. Osoby posiadające tzw. „iskrę Bożą” do prac manualnych mogą podejść do sprawy „od ręki”, pozostałych odsyłam najpierw do obeznanych z tematem specjalistów (babci/ciotki/innej ostoi tradycji ludowej w Waszym domu) lub wszechwiedzącego Wujaszka Google. Z własnego oświadczenia wiem, że drugi z kolei żonkil przypomina wyglądem roślinę (choć zmutowaną), piąty jest perfekcyjny (prawie), a po dziesiątym idzie już taśmowo. Wziąć też trzeba poprawkę na to, że sama to nawet kółka cyrklem nie narysuję, więc większość z Was z pewnością szybciej załapie o co chodzi.

Z pozoru może się wydawać, że taki kwiatek z bibuły nic nie znaczy, jeśli jednak przyjmiemy, że każdy z 918 uczniów ZSO wykona tylko jednego żonkila, a podczas kwesty każdy przechodzień wrzuci tylko 1 zł, to „cegiełka Kopernika” wyniesie około 900zł! Może to dla niektórych  z Was niewielka kwota, jednak dla chorych na nowotwory, dla których po raz kolejny będziemy zbierać datki na ulicach Krosna i okolicznych miejscowości, może to być kwestia wykupienia kolejnej dawki leku czy opłacenia kilku dni specjalistycznego leczenia. Pokażmy więc, że w ciągu miesięcy spędzonych w wiekowych murach naszej szkoły nauczyliśmy się, co oznaczają słowa takie jak empatia i bezinteresowność! Wbudujmy własne ogniwo w łańcuszek dobrej nadziei, którego symbolem staną się wykonane własnoręcznie żonkile, cieszące oko dobroczyńców i radujące serca potrzebujących.

 Pisała Kinga Byś

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.