Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich

                      Tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym, grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunem postanowiła wziąć udział w konkursie debat oksfordzkich, które odbędą się w marcu na Uniwersytecie Poznańskim im. Adama Mickiewicza. Olimpiady oraz konkursy różnego rodzaju nigdy nie budzą w nas tak naprawdę wielkiego entuzjazmu. Wizja stosu książek do przestudiowania, nieprzespane noce oraz ciągłe pytania ze strony nauczycieli jak nam idą przygotowania często na samym starcie przekreślają nasz zapał oraz chęci.

Konkurs, o którym piszę, jest jednak zupełnie inny. Nie polega on na wykazaniu się jak największą wiedzą, choć i ta jest potrzebna, ale jak najlepszą formą wypowiedzi ustnej, w której trzeba bronić pewnych stanowisk w różnych tematach. Czy są one trudne? Muszę przyznać, że różnie bywa. Pamiętam jednak jedno bardzo sympatyczne zagadnienie dotyczące tego, czy słuszne było zdjęcie wieczorynki z ramówki TVP1, tak więc wierzcie mi, nie ma się czego obawiać. Konkurs – oprócz umiejętności przemawiania – wymaga od uczestników trzymania nerwów na wodzy, ponieważ niejednokrotnie trzeba być gotowym na zaskakujące pytania ze strony oponentów. Satysfakcja, którą jednak posiada się z faktu rywalizacji i ewentualnego zwycięstwa, jest czymś naprawdę bardzo budującym i pozwala na odrobinę zasłużonej dumy z samego siebie. Zastanawiacie się pewnie dlaczego o tym piszę. Bynajmniej nie po to, aby się chwalić (choć przyznam, że czasem lubię to robić), ale po to, aby Was zachęcić do zainteresowania się tym tematem. Jakiś czas temu, przechodząc przez szkolny korytarz, zauważyłem ogłoszenie dotyczące stworzenia klubu debat oksfordzkich w naszej szkole. Pomyślałem “super pomysł”, tylko jak to zawsze bywa – zabrakło mi chęci, aby wziąć udział w jego tworzeniu. Nie wracam tu do żadnego pomysłu, bo chwilowo jest to otwarta kwestia, która potrzebuje wiele czasu, mam jednak nadzieję, że już niedługo uda się w tej kwestii coś zrobić w naszej szkole. Kończąc, chcę prosić wszystkich, których owy temat zainteresował (szczególnie osoby, które wiedzą, że mają coś do powiedzenia i nie boją się tego), aby zainteresowały się nim i bacznie obserwowały naszą stronę, ponieważ za jakiś czas znów poruszymy tę kwestię. Mam też ogromną prośbę – pamiętajcie o drużynie z naszej szkoły i trzymajcie za nas mocno kciuki w marcowe dni, kiedy będziemy zmagali się z konkurentami z całej Polski. Wierzę, że znajdą się w naszej szkole ludzie, którzy chętnie zaangażują się w tworzącą się idee i pomogą w stworzeniu czegoś, co jest naprawdę wartościową sprawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.