Nietypowe muzea świata

Większości z nas muzea kojarzą się ze szklanymi gablotami, wypolerowanymi eksponatami i… nudą. Są jednak takie miejsca na świecie, gdzie zbiory muzealne nie są bynajmniej nieciekawe. Wręcz przeciwnie, nieraz bywają odrażające, przerażające, wzruszające, zabawne… Słowem- dziwne.

Oto kilka ciekawszych przykładów.

Muzeum złej sztuki (Museum of Bad Art- MOBA) Boston/Massachusetts, USA

Motto tego miejsca brzmi: „celebrować wysiłki artystów, których prace nie zostałyby odpowiednio docenione i wystawione na żadnym innym forum”. Powstało ono w 1994 roku i prezentuje prace twórców, którym delikatnie mówiąc, nie wyszło. To jedyne miejsce na świecie, gdzie kolekcjonuje się przykłady całkowitego beztalencia. Jednym z najpopularniejszych dzieł jest obraz „Lucy na kwiatowej łące”, który mi osobiście przywodzi na myśl próby tworzenia impresjonizmu w dniu pierwszego stycznia…


The Mutter, Philadelphia, USA

To coś dla ludzi o mocnych nerwach i wytrzymałych żołądkach. Założone zostało w roku 1858, a jego eksponatami są między innymi ludzkie czaszki, a do nich dołączone są opisy śmierci tych, do których czaszki wcześniej należały. Ponadto można znaleźć tam zdeformowane ciała ludzkie, szkielety karłów, narządy trawione chorobą, przyrządy medyczne z dawnych epok… Przyznajmy, że widok syjamskich bliźniaków w formalinie nie jest z rodzaju tych najprzyjemniejszych. Podobno to muzeum jest bardzo popularne wśród wycieczek szkolnych.

Swoją drogą takie muzea są liczniejsze niż mogłoby się wydawać. Kolejnymi przykładami mogą być chociażby Muzeum Anatomii i Patologii w Wiedniu, albo Muzeum Mutantów w Amsterdamie.


Muzeum Rozstań, Zagrzeb, Chorwacja

Świetne miejsce dla tych wszystkich, którzy po zakończeniu burzliwego romansu nie mają serca wyrzucić pamiątek po dawnej miłości, a trzymanie ich w pudełku powoduje nostalgię. Pierwsza wystawa została zaprezentowana w 2006 roku i od tego czasu eksponatów wciąż przybywa. Do każdego eksponatu dołączona jest historia minionej miłości. A często są to przedmioty niezwykłe, jak na przykład siekiera. Nie wiąże się z nią żadne morderstwo, a „tylko” roztrzaskanie mebli po zdradzie ukochanej.


Plastinarium, Guben, Niemcy

Muzeum zostało stworzone z inicjatywy doktora Gunthera von Hagensa i znane jest przede wszystkim z prezentacji prezentuje tzw. plastynatów ludzkiego ciała. Dzięki technice palstynacji możliwe jest konserwowanie ludzkich zwłok w nienaruszonym stanie. Można tam poznać ciało człowieka od (dosłownie) każdej strony. Stanowi to z pewnością niesamowite miejsce dla fascynatów anatomii, aczkolwiek dla zwykłego śmiertelnika oglądanie ludzkich zwłok może być trochę krępujące. Co ciekawe „rzeźby” nie są tylko eksponatami w gablotach, ale np. grają w pokera, rzucają lassem, a nawet przedstawiane są w sytuacjach erotycznych.


A teraz przykłady z rodzimego podwórka:

Muzeum Tanich Win, Szklarska Poręba

Jeśli w Chinach istnieje Muzeum Zupek Chińskich, to w Polsce musi znaleźć się Muzeum Tanich Win. Na półkach stoją tam takie perełki jak Bycza Moc, Sen Sołtysa, czy Komandos Strong. Oprócz etykiet, butelek, plakatów reklamowych są tam oczywiście ww. trunki, czyli po prostu jabole. Tak, degustacja jest możliwa, a nawet pożądana. Jeden z plakatów głosi przecież: „Tanie wina są dobre, bo są dobre i tanie”. Z pewnością ciekawe miejsce, ale raczej nie jako cel wycieczek szkolnych.


Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, Złoty Stok

Takie hasła z minionej epoki socjalizmu jak na przykład: „Rolniku, daj krowie, krowa da Tobie!” można znaleźć właśnie w Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Eksponatami są tam różnorakie tablice ostrzegawcze, informacyjne jak i propagandowe z czasów PRLu. Dla niektórych to zabawne wspomnienia, dla innych może to być kolejny z przykładów na to, jak wyglądało życie w Polsce za czasów młodości naszych rodziców i dziadków.


Muzeów “innych niż wszystkie” jest bardzo dużo i rozsiane są po całym świecie. Niektóre, mimo pozornej absurdalności, mówią o rzeczach ciekawych. Są takie, które uznalibyśmy za odrażające i niepotrzebne. Jednak mimo wszystko hasło “wycieczka do muzeum” nie zawsze musi budzić niechęć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.