PIERWSZY KOPERNIKAŃSKI WIECZÓR FILMOWY

diuna-2021

Ubiegły piątek, czyli 19.11.2021 r., był bez wątpienia szczęśliwym dniem dla wszystkich miłośników kina z naszej szkoły. To właśnie wtedy odbył się pierwszy Wieczór Kinowy zorganizowany w ramach współpracy Samorządu Szkolnego z krośnieńskim Artkinem. Akcja ta stanowiła jeden z punktów planu wyborczego Michała Ginalskiego, który od niedawna pełni funkcję przewodniczącego szkoły.

W wyniku głosowania filmem, który mieliśmy szansę zobaczyć, była „Diuna” w reżyserii Denisa Villenueve’a – autora takich hitów jak „Labirynt” czy „Blade Runner 2049”. Również i w tym wypadku reżyser spełnił oczekiwania widzów. Arrakis, czyli tytułowa planeta, czarowała widza od pierwszego ujęcia, a przepiękna muzyka skomponowana przez Hansa Zimmera oraz doskonale dobrana obsada (m.in. Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson i Jason Momoa) sprawiły, że spektakl był czystą przyjemnością. Z zapartym tchem mogliśmy śledzić losy rodu Atrydów, którzy w darze od Imperatora otrzymali władzę nad Diuną, najcenniejszą ze wszystkich planet. To właśnie tam wytwarzano niezwykle drogą i pożądaną substancję – przyprawę. Najwięcej uwagi oczywiście poświęcono losom głównego bohatera, młodego Paula Atrydy. Pomiędzy piaskami i upałami Arrakis uczy się on nie tylko zrozumieć sens snów, których notorycznie doświadcza, ale też zaakceptować swoją rolę w społeczeństwie; ta z kolei nie jest tak oczywista, jak można sądzić.

Dzieło Villenueve’a bez wątpienia jest dobrze wykonaną adaptacją powieści Franka Herberta, co doceniono na jego debiucie na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Również i w naszej szkole film cieszył popularnością – bilety na seans wyprzedały się już pierwszego dnia, a sala kinowa została zapełniona niemal po brzegi. Dzięki temu w towarzystwie przyjaciół ze szkolnej ławki (i nie tylko) mogliśmy w miłej atmosferze obejrzeć ten film.

Gratulujemy przewodniczącemu tego ciekawego pomysłu i mamy nadzieję, że listopadowy Wieczór Kinowy zapoczątkuje serię seansów filmowych, które będą się cieszyć podobnym zainteresowaniem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.