DLACZEGO NIE ROZUMIEMY MUZYKI CHOPINA?

253310323_400764818446327_5485296283958251018_n

Spora grupa ludzi zapytana o muzykę Chopina odpowie, że nie czuje jej, nie rozumie, nie czerpie z niej przyjemności. Z czego to wynika? Tego dowiecie się czytając właśnie ten artykuł!

Okazuje się, że wiedza muzyczna nie jest tu decydującym czynnikiem. Nawet ludzie z wykształceniem muzycznym deklarują, że nie dojrzeli emocjonalnie do twórczości tego artysty, nawet jeżeli potrafią ją zrozumieć pod względem technicznym. Z kolei ci, którzy nie mieli nigdy do czynienia z edukacją muzyczną, twierdzą niekiedy, że przy dźwiękach Chopina wręcz odpływają. Odczuwanie muzyki niewątpliwie wynika z wrażliwości emocjonalnej odbiorcy. Czy jednak ci, którzy nie dysponują wrażliwością artystyczną, są w stanie odczuć te same emocje, co pierwsza grupa odbiorców? Jest pewien sposób na zrozumienie muzyki klasycznej, który z powodzeniem można zastosować także do interpretacji poezji.

Pierwszym krokiem jest poznanie biografii autora. Spróbujmy odpowiedzieć na pytania – jakie prowadził życie, jakie wykształcenie odebrał, w jakim środowisku się wychował? Pomoże to zrozumieć, jaką osobowość wykształcił sobie artysta. Poznajmy, jakie wydarzenia towarzyszyły muzykowi czy pisarzowi przy tworzeniu konkretnych utworów. Zapewne nie dowiemy się dokładnie, co artysta miał na myśli, ale możemy sobie wyobrazić, co wtedy czuł. Do zrozumienia treści niezbędna jest znajomość kontekstu historycznego, ale do pełnego odczuwania twórczości często potrzebna jest wiedza o samym twórcy.

Wróćmy jednak do pytania – dlaczego nie rozumiemy Chopina? Nikt przecież nie zaprzeczy, że jego muzyka nie jest dla każdego. Według niektórych, dorośli mogą lepiej odczuwać muzykę ze względu na doświadczenie życiowe. Mają większe szanse na przypisanie danym utworom konkretnych wydarzeń ze swojego życia, ponieważ po prostu dłużej żyją. Wynika też z tego, że łatwiej może im utożsamić się z artystą, ponieważ tak jak on przeżyli kiedyś pierwszą miłość, stratę bliskiej osoby, wielkoformatowe sukcesy i porażki. Młodym ludziom ze względu na wiek najczęściej brakuje tego rodzaju doświadczeń życiowych.

Można też wyróżnić tę grupę odbiorców, która niezdolna do zrozumienia utworów pod względem technicznym, nie jest w stanie cieszyć się z ich słuchania. Niewątpliwie twórczość Chopina jest genialna, nie tylko pod kątem emocjonalnym, ale też technicznym. Długość, złożoność utworów i energia potrzebna do ich odtworzenia sprawia, że rozsądnie jest zabrać się za ich naukę dopiero przy odpowiednio dużym doświadczeniu z instrumentem. A sama interpretacja, nawet z pominięciem aspektu emocjonalnego, stanowi poważne wyzwanie – głównie przez nieregularne tempo utworów i ich szeroką gamę dynamiczną.

Nie każdy musi poznać się na geniuszu polskiego kompozytora, warto jednak poznać najważniejsze jego utwory i fakty z życia – chociażby po to, żeby nie wstydzić się w rozmowie z Japończykami i Koreańczykami, u których muzyka Chopina zajmuje honorowe miejsce. Co pięć lat na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina wielu uczestników to właśnie mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Dlaczego? Polski kompozytor jest jednym z czołowych muzyków, których twórczość leży u podstaw tamtejszej edukacji muzycznej. Z jakiegoś powodu uczniowie klasy fortepianu wykazują dużą wrażliwość na tą niełatwą muzykę. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest swoiste podobieństwo brzmieniowe muzyki kompozytora z tradycyjnymi pieśniami japońskimi, których piękna dopatrywano się w tym, że były utrzymane w tonacji molowej. Zainteresowanie Azjatów twórczością Chopina jest ciekawym tematem – zaintrygowanych odsyłam do artykułów w Internecie.

Mimo znacznej roli utworów polskiego kompozytora w naszej kulturze, o wiele bardziej popularne są inne rodzaje muzyki. Wynika to z tego prostego faktu, że są znacznie lepiej przyswajalne, prostsze i bardziej porywające. Także nie musisz czuć wstydu, jeżeli nie czujesz klasyki. Nie ty jedyny!

Autorka artykułu: Inga Kowalik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.