HALLOWEEN SIĘ ZBLIŻA!

tot

 

Wielu z nas nie może się tego doczekać, innym jest to obojętne. Sam zwyczaj prawdopodobnie został przyniesiony przez Irlandczyków do Ameryki Północnej, a Amerykanie rozpowszechnili go w ,,amerykańskim stylu”.

Jaki był pierwowzór tego święta?

Uznaje się że pierwowzorem Halloween jest celtycki Samhain. To święto narodziło się ok. 2000 lat temu na terenach obecnej Irlandii, Anglii, Walii i Szkocji. Celtowie uważali, że 31 października martwi przebywają pośród żywych, rozpalano wtedy we wioskach ogniska, aby złe duchy nie przybyły zza światów.

Wiele osób również uważa, że Halloween to satanistyczna propaganda, która powstała by pozbyć się wiary chrześcijańskiej. Nic bardziej mylnego! Pogańskie święta mają jednak swoje odpowiedniki w kalendarzu świąt katolickich. Święto Wszystkich Świętych zostało wyznaczone przez Grzegorza IV w 837 roku. Podsumowując pierwowzorem Halloween ORAZ Święta Wszystkich Świętych jest Samhain.

Co uczniowie Kopernika sądzą o Halloween?

– Jaką religię/filozofię wyznajesz?

Zdecydowaną większość stanowią katolicy, ateiści. Wśród naszych uczniów znajdują się też poganie, sataniści, helleniści, agnostycy oraz wiele więcej.

– Czy obchodziłeś/obchodziłaś kiedyś Halloween?

250175007_6372184766186882_6279176552494528725_n

– Jeśli nie, czy chciałbyś/chciałabyś obchodzić Halloween w Polsce?

249574896_860938044566213_3349544563113186126_n

– Czy uważasz świętowanie Halloween za coś złego?

  – Samo w sobie Halloween to po prostu amerykańska zabawa, która nie jest niczym złym. Zbieranie cukierków i przebieranie się za różne stwory nikomu krzywdy nie zrobi.

  – Moim zdaniem tak, bo odbiega od Święta Wszystkich Świętych, ale nie mam problemu z tym, że inni obchodzą Halloween.

  – Uważam, że to święto typowo konsumpcyjne, lecz nie jest to dla mnie największa wada. Problem tkwi w tym, że to święto może być interpretowane jako dzisiejsze “memento mori” co jest sprzeczne z kultem życia, który wyznaję.

 –  Nie, uważam że to bardzo radosne i zabawne święto. Żałuję, że w Polsce jest odbierane negatywnie szczególnie przez Kk.

  – Nie, to święto umarłych. Ja np. wolałbym aby ludzie po mojej śmierci bawili się dobrze, a nie smucili z mojego powodu.

Jakie są zalety tego zwyczaju?

  – Możliwość zabawy i stworzenia wyjątkowej atmosfery

  –  Zaletą może być to, że przy okazji Halloween można dowiedzieć się wiele o pochodzeniu tego “święta” oraz zwyczajach związanych ze świętem zmarłych w innych kulturach.

   – Okazja do spotkania się ze znajomymi i wspólna zabawa, zbieranie cukierków, świetna atmosfera.

   – Żadne, zwyczaj to zwyczaj.

  – Jest to swego rodzaju oddanie pamięci i czci zmarłym jako ich święto, gdzie każdy przyswaja w wesoły sposób wizję zmarłych, więc moim zdaniem to częściowo fajne.

Jakie są wady tego zwyczaju?

 – Ja nie widzę wad, ale niektórzy uważają ze to SZATAŃSKIE święto.

– Najwięcej porwań dzieci dochodzi w właśnie w Halloween.

– Tak jak święta w grudniu, jest zdominowany przez kapitalizm.

– Starszym osobom nie podoba się ten zwyczaj.

– Nie wszyscy świętują Halloween, więc chodzenie po domach pewnie przeszkadzałoby ludziom, którzy chcą w ciszy spędzić wieczór.

Odpowiedzi na powyższe pytania są odpowiedziami z ankiety skierowanej do uczniów naszej szkoły. Wybraliśmy najczęstsze, najciekawsze i najmniej wulgarne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.