SZCZEPIENIA – TAK CZY NIE?

received_273568741316499

Pandemia koronawirusa nie przygasa. Ciągle poruszany jest temat tego, czy warto jest się zaszczepić. Istnieje dużo teorii na ten temat, spisków a także konfliktów. Spora część uczniów naszej szkoły jest zaszczepiona. Postanowiliśmy więc popytać kilka osób, jakie jest ich stanowisko w tej sprawie. Co mówią nasi starsi i młodsi koledzy. Czy warto jest się zaszczepić? A może czegoś się obawiacie? Wychodząc naprzeciw waszym przemyśleniom zajęliśmy się tematem. Przedstawiamy fragment jednej z rozmów z uczniem naszej szkoły:

 • Czy jesteś zaszczepiony?
 • Tak, jestem. Zaszczepiłem się od razu, kiedy była taka możliwość.
 • Co skłoniło cię do szczepienia? Czy był to przymus z czyjejś strony?
 • Od samego początku mówiłem, że jak będzie możliwość zaszczepienia się, to to zrobię. Wiem, że sporo moich znajomych boi się podjąć ten krok. Chciałem jechać na wakacje za granice i wydaje mi się, że to najbardziej skłoniło mnie do podjęcia tej decyzji.
 • Miałeś obawy co do szczepionki?
 • Szczerze mówiąc to tak. Nie byłem do końca przekonany, czy dobrze postępuje. Bardzo dużo osób zaczęło się szczepić, dwa dni bolała mnie ręką i to tak naprawdę tyle. Narazie czuje się dobrze i cieszę się, że wyjeżdżając z kraju mam pewnego rodzaju ,,benefity’’.

Wielu pytanych uczniów stwierdziło, że zaszczepiło się dla komfortu podróży oraz dla swoich rodzin, by zapewnić im pewnego rodzaju bezpieczeństwo.

 • Co powiedziałbyś osobie, która waha się zaszczepić?
 • Nie jestem specjalistą, nie mogę nikomu nakazywać co ma robić. Jako dobry kolega mogę jednak zasugerować, że z pewnością byłaby to wygoda. Pamiętajmy także, że teraz rośnie wzrost zakażeń, co skutkuje w przyszłości kolejnym lock downem, a może i nawet zdalnym nauczaniem. Osobiście mam dość zdalnego i myślę, że większość uczniów ma tak samo. 

Znaleźliśmy także osoby, które nie zaszczepiły się.

 • Dlaczego się nie zaszczepiłeś?
 • Twierdze, że nie ma potrzeby. Nie jestem na to gotowy i nie mam przymusu. Nic mnie do tego nie ciągnie.
 • Nie jest przypadkiem tak, że boisz się tej szczepionki albo wolisz zdalne nauczanie?
 • Absolutnie nie chce zdalnego. Bardzo chciałbym chodzić już w pełnym wymiarze do szkoły. W tym roku mam maturę i nie wyobrażam sobie siedzieć przed komputerem. W szkole zdecydowanie więcej wiedzy jest nam przekazywane oraz mamy większą motywację do nauki. Co do samej szczepionki nie ukrywam, że się obawiam. Nie mam pewności, co jest w tej szczepionce, a co gorsza jakie są jej skutki w przyszłości. Póki nie muszę – nie szczepie się.

Nie wiemy kiedy sytuacja z pandemią się ustabilizuje. Jedyne, co możemy zrobić, aby pomóc to zaszczepić się. Ci, którzy w dalszym ciągu są przeciwni szczepionkom powinni stosować się do wyznaczonych obostrzeń. Dajmy sobie spokojny rok szkolny bez zdalnego nauczania. Nie narażajmy siebie nawzajem i pamiętajmy o bezpieczeństwie. Zasłaniajmy usta i nos w przestrzeni publicznej i pamiętajmy o dobrym nastawieniu. ,,Jeszcze kiedyś wyjdzie słońce.’’

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.