OSTATNIA PROSTA PRZED WYBORAMI – KILKA SŁÓW O DEBACIE

Screenshot_20211006_175444_com.facebook.katana_edit_108373822081377

W środę 06.10.2021r., zgodnie z coroczną tradycją, w naszej szkole odbyła się debata kandydatów na przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Ze względu na obecną sytuację, debata przybrała inną formę – została nagrana wcześniej oraz w wyznaczonym dniu opublikowana na grupie szkolnej. W rozmowie z przedstawicielami samorządu wzięli udział: Michał Ginalski (3B4), Gabriela Mrózek (3F4), Szymon Bril (1D) oraz Aleksandra Rak (1F).

Najpierw wszyscy kandydaci zaprezentowali się, powiedzieli coś o sobie oraz o tym, dlaczego zdecydowali się kandydować. Następnie usłyszeliśmy pytanie skierowane do kandydatów od samorządu. Dotyczyło ono organizacji dni tematycznych stacjonarnie i na zdalnych. Wszyscy kandydaci jednogłośnie stwierdzili, że można to zorganizować bez problemu i bez wzglądu na formę nauczania. Kolejne pytanie dostarczone zostało od maturzystów, którzy chcieli wiedzieć dlaczego zostali pominięci w programach i kampaniach. Michał twierdzi, że maturzystów nie pominął, a nawet chce im pomóc. Dodał, że w niektórych klasach maturalnych już był, a pozostałe niedługo odwiedzi. Szymon wierzy we współpracę oraz wie, że w jego programie każdy znajdzie coś dla siebie. Gabrysia nie patrzyła na konkretne rocznik oraz chce ulepszyć komfort szkoły. Zaprezentowała się tylko przed 1 i 2 klasami, ponieważ uważa, że pozostałe klasy znają ją z wcześniejszych lat. Ola myśli, że maturzyści nie powinni czuć się pominięci oraz jeszcze nie zakończyła prezentowania się w klasach. Trzecie pytanie dotyczyło wprowadzenia audycji radiowych oraz ich funkcjonowania. Ola myśli, że to będzie spokojna muzyka, która nam pomoże. A w razie potrzeby głośnik zawsze można wyłączyć. Michał natomiast chce unikać puszczania muzyki, bo jakość dźwięku jest zła i nie sprawdza się to. Nie chce zajmować wszystkich przerw. Jeśli któraś z klas będzie miała zaplanowany sprawdzian to zawsze można to wcześniej zgłosić i rozwiązanie problemu na pewno się znajdzie. Gabrysia chce by playlisty tworzyli uczniowie, by poznać nowych artystów czy utwory. Szymon twierdzi ze audycje będą okazjonalnie by nie zakłócać porządku szkolnego.

Screenshot_20211006_175525_com.facebook.katana_edit_108389561082416

Następne pytania były skierowane od uczniów do kandydatów. Pytanie dla Szymona dotyczyło kontynuacji inicjatyw obecnego samorządu. Szymon liczy na pomoc sztabu, kolegów i koleżanek. Chce skupić się na rozrywce i edukacji, kontynuować dni tematyczne. Michał w swojej wypowiedzi wyjawił tajemnicę o Karcie Kopernika – ma ona ułatwiać dostęp do miejsc publicznych. Kartą miałaby być legitymacja i dawałaby przywileje, zniżki w rożnych lokalach w mieście. Pytanie skierowane do Oli dotyczyło braku elastyczności w jej programie – czy to nie przejaw braku dojrzałości, że chce rozwijać rzeczy związane z jej zainteresowaniami. Ola odpowiedziała rzeczowo, że jej zainteresowania są powszechne oraz wiele uczniów jak najbardziej się z tym zgadza. Gabrysia zmierzyła się z pytaniem na temat współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów. Jak się okazało, prowadzi już rozmowy o tym. Spotkania z Absolwentami odbywałyby się raz na jakiś czas, ale każdy znalazłby tam coś dla siebie.

Kolejna runda pytań polegała na wzajemnym zadawaniu sobie pytań przez kandydatów. Szymon jako pierwszy zmierzył się z pytaniem od Michała, według którego Szymon za często mówi o współpracy oraz, że jako przewodniczący powinien umieć pracować sam. Według Szymona współpraca jest bardzo ważna, chce by wszystkie inicjatywy zostały wspólnie zorganizowane. Chce rozwinąć współpracę, ale nikogo do niczego nie zmusza. Otrzymał również pytanie od Oli na temat poniedziałku bez stresu. Konkretnie na to odpowiedział, że nie dotyczyłoby to przedmiotów, które mamy raz w tygodniu. Ola spytała Gabrysię, czy uważa się za osobę kompetentną oraz czy ma doświadczenie. Gabi nie miała okazji by być przewodniczącą. Działała w samorządzie klasowym, myśli jednak, że by sobie poradziła. Uważa, ze jest kompetentna. Pytanie od Michała dotyczyło poprawy warunków w toaletach oraz tego, czy wie dlaczego warunki są takie a nie inne. Gabrysia szczerze odpowiedziała, że nie wie dlaczego tak jest, ale krótko wyjaśniła, że ma plan na ulepszenie wyglądu toalet szkolnych. Otrzymała również pytanie, czy X w urodziny nie jest krzywdzący dla osób urodzonych w wakacje. Gabrysia stwierdziła że ten pomysł ma na celu dobre spędzenie urodzin i brak przykrości w ten dzień. Pytania do Michała dotyczyły foodtrucków oraz tego, czy jego program nie jest robiony pod wybory. Michał twierdzi, że jeśli tylko będzie nauczanie stacjonarne to uda mu się wszystko zorganizować. Gwarantuje już wieczory kinowe, kartę Kopernika. Ola głównie musiała zmierzyć się z pytaniami na temat automatów i tego, czy nie przypisuje sobie zasług innych skoro pomysł ten już jest wcielany w życie. Według niej może wymyślić alternatywę tego lub dołoży coś od siebie. Nie stanowi to problemu. Gabrysia spytała jej jak zamierza rozwijać social media skoro instagram prężnie działa a Tik tok nie uzyskał zainteresowania. Według Oli postów na instagramie jest mało oraz strona szkolna nie ma tam odzwierciedlenia. Uważa, że osoby z jej rocznika z pewnością zainteresuje aktywacja Tik toka.

Screenshot_20211006_175729

Jako ostatni element debaty obecny samorząd przygotował wylosowany zestaw pytań, z którymi kandydaci musieli się zmierzyć. Michał mierzył się z pytaniami na temat relacji z dyrektorem, organizacją kuligu, stoisk z jedzeniem oraz wcieleniem w życie retro spotted. Jedno z ciekawszych pytań dotyczyło tego, czy jest wiarygodny skoro zgłosił się po terminie. Według niego jest on wiarygodny oraz jego plan jest bardzo dobry. Pokazuje to, że on i jego sztab są dobrze zorganizowani i sprawni w działaniu. Ola odpowiadała na pytania na temat nocowania w szkole, automatów, zmiany systemu jokerów, organizacji dyskotek. Otrzymała również pytanie czy nie ma w planie za dużo wydarzeń okolicznościowych. Uważa, że każdy ma to w planie oraz na pewno nie będzie to kolidować z lekcjami. Pytania skierowane do Szymona dotyczyły współpracy z nadleśnictwem, pracy w Młodzieżowej Radzie Jedlicza, konsultacji pomysłów z Dyrekcją oraz informacji podanych w wywiadzie z Ekopernikiem. Jedno z pytań dotyczyło turnieju wiedzy – czy nie jest to niesprawiedliwe patrząc pod względem różnorodności rozszerzeń w klasach. Szymon uważa, że nie jest to niesprawiedliwe oraz, że dzięki temu każda klasa mogłaby się wykazać. Gabrysia zmierzyła się z pytaniami na temat automatów, jokerów, chęci bycia lepszą od poprzedniego samorządu oraz tego, że niektóre imprezy nie zawsze organizuje Samorząd, a mimo to wpisała je do programu. Padło również pytanie czy jej program nie opiera się głównie na tym, co już jest realizowane. Gabrysia od razu zaprzeczyła i stwierdziła, że ma dużo nowych i świeżych pomysłów (np. e-legitymacja).

Podsumowując debatę można stwierdzić, że kandydaci odpowiadali na bardzo podobne pytania, wiele z nich się powtórzyło np. pytania o jokery oraz o automaty. Drobne problemy z dźwiękiem były momentami niestety bardzo uciążliwe, a przez to ciężko było zrozumieć wypowiedzi kandydatów. Należy jednak zdecydowanie pochwalić obecny Samorząd za organizację tego przedsięwzięcia w nowej formie oraz umożliwienie nam lepszego poznania kandydatów.

Na zakończenie chcemy pogratulować wszystkim kandydatom godnego zaprezentowania się, a uczniów naszej szkoły gorąco zachęcamy do oddania ważnego głosu w piątek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.