„Rusz głową i zrób projekt!” – próba druga

Dwa lata temu, tuż po wyborze na nowego Przewodniczącego Rady Rodziców pana Piotra Mazana, odbyło się zamknięte spotkanie na najwyższym szczeblu. Od uczestnika tych obrad udało mi się dowiedzieć, że podczas rozmów pojawiła się myśl i – jak wszystkie wielkie idee – zaczęła przybierać różne kształty, zmieniać się, przeistaczać, zupełnie jak motyl (dokładnego cyklu przeobrażenia wielkiej idei tłumaczyć nie będę, zainteresowanych odsyłam do kolegów z promedów). Inicjatywa została zaakceptowana przez Radę Rodziców i Radę Szkoły, już poczwarka miała się przeistoczyć w dorosłego owada….  Niestety, przyleciała Wielka Wrona (jak to ona – nieproszona) w postaci Uczniowskiej Niedbałości i zeżarła naszą poczwarkę. Koniec. Nie ma happy endu. Jednak, mimo zeszłorocznego niepowodzenia, rada rodziców  wciąż wierzy w kopernikańską młodzież i w tym roku rusza II edycja konkursu „Rusz głową i zrób projekt!”.

Łatwiej znaleźć ucznia mat-fizu recytującego z pamięci „Pana Tadeusza” niż zwycięzców pierwszej edycji. Dlaczego? Ich po prostu nie było. W zeszłym roku do konkursu przystąpiło około sześciu zespołów. Ta zatrważająco wysoka liczba chętnych spowodowana była – być może – niedostatecznym rozpowszechnieniem wiedzy o przeprowadzeniu konkursu, choć nie mnie o tym sądzić, przede wszystkim dlatego, że jestem pierwszoklasistką. Ciekawym faktem jest jednak to, że dokumenty wymagane do drugiego etapu (a więc: szczegółowe założenia, opis realizacji i kosztorys przedsięwzięcia) złożyły tylko dwie ekipy. Tłumaczyć to można jedynie zaawansowaną sklerozą lub zwykłym niedbalstwem. Na to zaś, póki co, lekarstwa nie ma (nadzieję pokładamy tu w kolegach w promedów). Wisienką na torcie była jednak każda propozycja niezgodna z regulaminem, co automatycznie dyskwalifikowało ją z konkursu. Ot, sprawa braku zwycięzców wyjaśniona. Pod tym względem zawiódł nie brak umiejętności czytania ze zrozumieniem, zresztą ćwiczonego sukcesywnie od podstawówki, lecz brak przeglądnięcia regulaminu, do czego przyznawali się sami uczestnicy.

W konkursie „Rusz głową i zrób projekt!” mogą wziąć udział koła przedmiotowe, organizacje społeczne, zespoły klasowe czy grupy uczniów ZSO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Zatem uczestnikiem zostać może klasa IA Gimnazjum Dwujęzycznego, Koło Młodych Odkrywców, Szkolny Teatr „MARYSIA” czy grupa kolegów z klasy humanistycznej. Jedynym warunkiem jest to, że KAŻDY uczestnik zespołu MUSI być uczniem „Kopernika” (w zeszłym roku trafiła się drużyna przygotowująca projekt wspólnie z uczniami jednego w krakowskich liceów, co jest NIEDOPUSZCZALNE). Każda ekipa wybiera spośród członków swojego koordynatora oraz opiekuna merytorycznego, którym zostać może zarówno nauczyciel jak i inny pracownik szkoły (można więc poprosić panią Edytę czy panie bibliotekarki :)). Zadaniem każdego zespołu jest przygotowanie maksymalnie jednego projektu o charakterze naukowym lub społecznym, koniecznie zawierającego element promocji szkoły. Zdecydowanie gra jest warta świeczki, bo w każdej kategorii przyznana zostanie nagroda: za pracę o wymiarze społecznym – 1500 zł, za pracę związaną z nauką – 2000 zł. Z tych pieniędzy trzeba się jednak skrzętnie rozliczyć, co sprowadza się do przygotowania dokładnego kosztorysu i zbierania rachunków w czasie realizacji przedsięwzięcia. Zwycięzca zostanie zobowiązany do zwrócenia organizatorowi (czyli Radzie Rodziców) ewentualnej nadwyżki. Kwestii dziury budżetowej regulamin nie przewiduje – zapewne Rada Rodziców wierzy w nasze zdolności jako młodych przedsiębiorców. Zgłoszenia można składać do 16 stycznia 2015r. u pani Magdaleny Longawy w sali 110 (sekretariat szkoły). Organizator nie narzuca tematyki projektów, licząc na pomysłowość młodzieży kopernikańskiej, której z pewnością nam nie brakuje. Może to więc być zarówno projekt wirtualnego spaceru po szkole, jak i warsztaty teatralne prowadzone przez ulubionego reżysera czy aktora. Ważne, aby nie przekroczyć pewnych granic, jakie stanowi dla nas np. Statut Szkoły. Zapomniała o tym zeszłoroczna ekipa, proponując przeprowadzenie w naszej szkole cyklu spotkań z politykami, czego Statut nie dopuszcza.

Celem organizatorów jest zaktywizowanie młodzieży, umożliwienie jej sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności i świadomości prawnej dotyczących napisania wniosków i ich późniejszej realizacji. Ma być to swoiste przygotowanie do startu w dorosłość, kiedy to – chcąc cokolwiek załatwić – będziemy zmuszeni pisać tysiące wniosków i później się z nich rozliczać. Nie zostaje więc nic innego, jak tylko spróbować polubić papierologię i zmierzyć się z nią w tym konkursie. Młodzież kopernikańska ma potencjał, oryginalne pomysły i własne spojrzenie na wiele spraw.  Jeszcze tylko odrobina chęci i sukces gwarantowany. Miejmy tylko w pamięci słowa ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi), bo nieznajomość regulaminu kończy się, nawet dla najlepszego projektu, dyskwalifikacją.

ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM KONKURSU: PM – Konkurs Regulamin II

KARTA ZGŁOSZENIA : PM Konkurs -formularz zg-oszenia II

plakat

Kinga Byś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.