Podróż dookoła świata z naszymi profesorami!

podróż

„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”  twierdził św. Augustyn. Każdy z nas z pewnością zastanawiał się kiedyś, które miejsce, według naszych wspaniałych pedagogów, jest najciekawsze i warte obejrzenia. Inspirując się słowami św. Augustyna oraz kierując się czystą ciekawością postanowiliśmy ich nieco o to wypytać. Odpowiedź wbrew pozorom wcale nie była łatwa.

Na pierwszy ogień poszła Pani Profesor Barczyk – Penar. Zadaliśmy jej pytanie, jakie miejsce lubi najbardziej w naszym regionie. Odpowiedziała, że kiedy mieszkała w Krośnie, to nie chodzenie między uliczkami było jej ulubionym zajęciem, a spacery po lesie w Czarnorzekach. „Tam zawsze można naprawdę poczuć ten las i wiosnę, która się w nim budzi” – mówiła. Jak na biologa przystało  przyznała, że zawsze ciągnęło ją do miejsc z zielenią. Na pytanie, co ją tam urzeka, odparła trzema krótkimi, ale jakże wymownymi słowami – „cisza, spokój i zapachy”. W pełni zgadzamy się z Panią Profesor. Pierwsze skojarzenie do słowa las, które przychodzi nam do głowy, to relaks.

UrYktkpTURBXy9jMjUzNDM4YzkzOGY4OGQwZGU3Y2IwMmMzYmY3ZDM0NS5qcGeSlQMAOs0Goc0DupMFzQMUzQG8.jpg

Pani Profesor Fałat – Kosiek stwierdziła, że ciężko jest jej znaleźć ulubione miejsce w Krośnie i okolicach. Po chwili zastanowienia w jej oczach pojawił się blask i powiedziała: „Nad morze bym jeździła! Obojętnie jakie… byleby było ciepło”.  Kiedy zapytaliśmy ją dlaczego akurat morze, bez wahania odrzekła: „Ciepło i szum morza mnie uspokajają, a piasek i relaks – to jest po prostu to” . Te słowa wpłynęły na naszą wyobraźnię i myślami znaleźliśmy się już na wakacjach.

fa992dfe47b4927438cc909e0544c7cd582e099f.jpeg

Kolejna była Pani Profesor Trzemżalska, która podzieliła się z nami lokacjami wchodzącymi w skład okolicznych terenów. Przyznała, że bardzo lubi różne miejsca zarówno w Krośnie, jak i poza nim. Są to przede wszystkim te, gdzie może spacerować wraz z rodziną lub psem. „Nad Wisłokiem jest bardzo dużo ciekawych miejsc, gdzie można pobiegać, pochodzić, albo po prostu usiąść i odpocząć. Lubię tam przebywać, gdyż jest tam zupełnie inna perspektywa życia niż w mieście” – wspomniała. Z miejsc w samym zaś Krośnie wyróżniła rynek, który „mimo iż kiedyś był sercem miasta, a teraz jest trochę poza wielkim ruchem, to ma swój klimat”. Obecnie Pani Profesor mieszka w Korczynie. Przyznała, że z terenów w tamtej gminie lubi np. Prządki oraz zamek w Odrzykoniu. Uwielbia nie tylko odwiedzać miejsca już znane, ale także odkrywać nowe.

451ad783554f7f3691069742672d8c22_XL.jpg

Wśród naszych rozmówców z całą pewnością nie mogło zabraknąć Pana Profesora Pudło. Na pytanie jakie miejsce z Krosna i okolicy najbardziej lubi, bez wahania odparł, że jest to jego dom oraz szkoła, ponieważ są to jego naturalne środowiska, w których spędza najwięcej czasu, a poza tym dobrze czuje się wśród rodziny i uczniów. Jeśli chodzi natomiast o najciekawszą lokalizację ze świata, Pan Profesor powiedział, że miejscem, które wspomina w sposób szczególny, jest  Góra Mojżesza na Synaju czy także Klasztor Świętej Katarzyny. Na pytanie dlaczego akurat one go urzekły, powiedział, że stanowią pewien kontrast. „Kiedy wchodzi się na pustynię, to temperatura sięga tam ok. 45/50°C. Później wychodzi się na Górę Mojżesza, która ma ponad 2200 m n.p.m. i tam czeka się na wschód słońca. Temperatura spada do 5/6°C, czyli po prostu staje się tam bardzo zimno, a kiedy człowiek jest zmęczony, to ten chłód odczuwa się jeszcze bardziej. No i niesamowity wschód słońca, niesamowite niebo, niesamowity księżyc” – powiedział. Dowiedzieliśmy się, że „kiedy słońce jest już wysoko, schodzi się do Klasztoru Świętej Katarzyny, gdzie rośnie krzew mojżeszowy, a klasztor ten jest zaś jednym z najstarszych działających w ogóle chrześcijańskich klasztorów na świecie”. Profesor przyznał, że to wszystko pozostawia absolutnie niesamowite wrażenia i przeżycia geograficzne, duchowe oraz wizualne. „Wszystkim oczywiście polecam, może nie teraz, bo na Synaju jest niebezpiecznie, ale myślę, że każdy powinien to zobaczyć, odwiedzić.” – podsumował.

bebe4c096954f9dfb90c3d64655dd85e38a358bc.jpeggóra synaj_1253.jpg

Pani Profesor Lipińska na pytanie o ulubione miejsce odpowiedziała, że jest ich kilka. Po krótkiej chwili opowiedziała, że miastami, które pokochała i w których mogłaby zamieszkać są Lizbona, Nowy Jork i Hongkong. Szczególne miejsce w sercu Pani Profesor zajmuje jednak Lizbona, za którą tęskni najbardziej. Kiedy zapytaliśmy, co urzekło ją w tych miastach, odparła – „Tak naprawdę wszystko”.  Wypowiadała się o nich w bardzo ciepłych słowach w dodatku z ogromnym uśmiechem na twarzy. „Kocham te miejsca! Nie tylko ich zabytki, ale także kawiarenki, ludzi, wspaniałe uliczki, niesamowite emocje towarzyszące zwiedzaniu oraz klimaty tych miast”. Na sam koniec przyznała, że bardzo pragnie do nich wrócić.

00073M8OBYWNKTJ8-C122-F4.png

Ostatnim pedagogiem, którego odwiedziliśmy i zadaliśmy pytania, była Pani Profesor Podyma. „Ciekawych miejsc jest zdecydowanie bardzo dużo, ale najbardziej podobają mi się wyspy Pacyfiku, np. Hawaje” – stwierdziła bez zastanowienia. Na pytanie „Dlaczego?” odparła „Bo kocham morze, palmy, cudne plaże, a oprócz tego bardzo ciekawą kulturę Polinezyjczyków na przykład. Co jeszcze? No, zabytków mniej, ale przede wszystkim te przyrodnicze są przepiękne”. Korzystając z okazji zapytaliśmy ją również o ciekawe miejsca w naszym mieście. „W Krośnie jest dużo ładnych miejsc, może nie tyle jakiś bardzo ciekawych, w sensie tajemniczych, ale ogólnie Krosno jest naprawdę bardzo ładne, a okolice jego są skarbnicą przyrody” – powiedziała. Miejscami przeznaczonymi do zwiedzania, które nasza Pani Geograf poleca, są przede wszystkim kościoły – Farny, Franciszkanów z kaplicą Oświęcimów i z  podziemiami, a także stary kościół Wojciecha. „Warto je zobaczyć ze względu na to, że są najbardziej zabytkowe, jest w nich wiele cennych dzieł, zachwycają architekturą oraz mają piękną historię”. Dodała również, że godny uwagi jest stary cmentarz, gdzie przepięknie odnowiono niektóre groby. „Tak generalnie lubię takie miejsca, w których można coś zobaczyć, zwiedzić i jest to coś cennego” – oznajmiła na sam koniec.

ILC2269-1.jpg

Jak widać ulubione miejsca naszych Profesorów w pewien sposób do nich pasują, a także wyrażają ich charakter i osobowość. Słuchaliśmy ich opowieści z zapartym tchem. Wszystkie wywołały w nas zachwyt, ciekawość oraz tęsknotę za wakacjami. Zainspirowały nas. W tym zestawieniu na pewno ktoś z naszej kopernikańskiej społeczności znajdzie miejsce, które kocha, które wywoła w nim miłe wspomnienia i dzięki któremu zrobi mu się ciepło na sercu. Są tutaj także takie, które z całą pewnością wiele osób zechce w przyszłości odwiedzić i poczuć to, co pokochali nasi pedagodzy. Jak wiemy – podróże kształcą oraz uczą, więc wszystkich zachęcamy do odkrywania nowych, a zarazem pełnych inspiracji miejsc.

Wszystkim nauczycielom serdecznie dziękujemy za współpracę i życzymy jak najczęstszych podróży!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.