Polak, Turek – dwa bratanki.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

11 listopada dobiega końca. Wszelkiego rodzaju akademie, uroczystości państwowe i innego rodzaju eventy związane z tym dniem już za nami. Mija ten jeden dzień w roku, w którym staramy się mówić o naszym kraju w samych superlatywach. A już następnego powrócimy pewnie do narzekania na niego w nieprzebranych ilościach. A to zła pogoda, a to płace za małe, a to za biednie lub zbyt zaściankowo i staroświecko. Generalnie niewielu z nas czuje dumę z bycia Polakiem i docenia pozytywne aspekty mieszkania w kraju nad Wisłą. Tymczasem chciałbym przedstawić wam osobę pochodzącą ze stosunkowo egzotycznego dla nas kraju – Turcji, która jest zakochana w polskiej kulturze, języku, obyczajach – Mete. Ogólnie rzecz biorąc – Mete darzy niesamowicie dużą sympatią cały nasz kraj, naszych rodaków i pragnie jak najszybciej odwiedzić Polskę.  

Mam nadzieję, że dzięki temu wywiadowi zaczniecie patrzeć nieco przychylniejszym okiem na naszą ojczyznę, zauważycie jej pozytywne cechy, których nie dostrzegamy lub nie chcemy dostrzec, oraz zdacie sobie sprawę, że TAK, naprawdę istnieją na świecie ludzie, dla których wyjazd do Polski na kilka dni jest największym marzeniem i dla których nasza ojczysta mowa stanowi najpiękniejszy język na świecie. 

Zacznijmy od pytania, które chyba najbardziej może czytelników zastanawiać: Kiedy i jak zainteresowałeś się Polską, naszą kulturą i językiem? 

MeteSzczerze mówiąc, nie jestem w stanie podać konkretnej daty, kiedy zdałem sobie sprawę, że uwielbiam Polskę. Jednak moje zainteresowanie rozpoczęło się od tematu wojen polsko-tureckich, które omawialiśmy na lekcjach historii. Zadałem sobie pytanie „Kim są ci ludzie, którzy rozbili nas pod Wiedniem?” Zacząłem bardzo dużo czytać na temat polskiej historii i ogromne wrażenie zrobił na mnie fakt, że mimo 123 lat nieobecności na mapie, nie traciliście nadziei, podejmowaliście bohaterskie próby walki oraz nie zatraciliście kultury oraz poczucia tożsamości narodowej. Tak, to zdecydowanie fakt, który sprawia, że odczuwam do was niesamowity respekt. Można powiedzieć, że w tamtym czasie zaczęła się moja fascynacja waszym krajem. Zacząłem również uczyć się polskiego. 

A właśnie, a propos języka. Czy nauka naszej mowy sprawia ci trudności? Jeśli tak, to jakie? 

Mete: Nauka języka polskiego sprawia mi niestety dosyć dużo trudności. Polski i turecki mają ze sobą bardzo niewiele wspólnego. Systemy gramatyczne nie mają praktycznie żadnych części wspólnych. Czasem tylko zdarza się, że niektóre słowa są podobne (np. fasulye – fasola). Najwięcej problemów mam z odmianą przez przypadki, która przebiega zupełnie inaczej w moim ojczystym języku (od autora: w tureckim przypadki tworzy się dodając przyrostki do słowa). W polskim po odmienieniu danego słowa przez wszystkie przypadki, czasami zdarza się, że w innych przypadkach wygląda ono zupełnie inaczej. Problem mam również z aspektami w gramatyce, które są dla mnie czymś kompletnie egzotycznym. Jednakże mimo wszystkich moich narzekań na polski, uwielbiam wasz język i chciałbym nauczyć się go do poziomu przynajmniej B1.

Zamykając wątek językowy. Czy masz jakieś ulubione polskie słowo? 

Mete: Oczywiście, jednakże nie wypada mi go cytować wprost. Powiem tylko, że jest to słowo na literę k, będące chyba najbardziej znanym polskim słowem w Internecie. 

Dobrze, zadam teraz pytanie, które może również ciekawić część czytelników. Polacy zazwyczaj mają neutralny lub pozytywny stosunek do Turcji i Turków. A jak wygląda to w Turcji, tzn. jak są tam postrzegani Polska i Polacy? Czy są na ich temat jakieś stereotypy? 

Mete: Prawdę powiedziawszy, uważam, że moi rodacy (szczególnie młodzież) nie interesują się zbytnio geografią i innymi kulturami, większość z nich niestety nie byłoby w stanie wskazać Polski na mapie (swoją drogą, mieliby również problem ze wskazaniem Turcji) i nie wie zbyt wiele o waszym kraju. Na szczęście są również osoby, które tak jak ja uważają waszą historię za niesamowitą. Bardzo wielu z nich odwiedziło Polskę i bardzo im się spodobała, szczególnie architektura polskich miast takich jak np. Kraków. Jeśli chodzi o stereotypy i skojarzenia, to Turcy najczęściej kojarzą Polskę z wódką, Sobieskim i pięknymi kobietami. Rzecz, która można powiedzieć wyróżnia nas, to powszechna wiedza, że obozy śmierci powstałe podczas II wojny światowej nie były polskie, a niemieckie. 

Czy jesteś w stanie wymienić jakichś powszechnie znanych w Turcji Polaków? 

Mete: Ludzie tutaj znają przede wszystkim Roberta Lewandowskiego, Lecha Kaczyńskiego (oczywiście z powodu katastrofy pod Smoleńskiem) oraz Jana Pawła II (głównie za sprawą zamachu z 1981 r.). Również jeden z najbardziej znanych turecki pisarzy – Nazım Hikmet, był potomkiem polskiego imigranta, Konstantego Borzęckiego, który stał się jednym z najwybitniejszych generałów w naszej historii. 

To brzmi niesamowicie. Chciałbym zadać teraz pytania związane z nieco bardziej przyziemnymi aspektami polskości. Czy masz jakieś dania polskie, których chciałbyś koniecznie spróbować oraz miejsca w Polsce, które chcesz koniecznie zobaczyć? 

Mete: Zdecydowanie moim numerem jeden są pierogi, których chciałbym posmakować przynajmniej raz w życiu. Na miejscy drugim jest rosół. W kuchni tureckiej jest zupa przypominająca rosół, jednak jest ona znacznie uboższa pod względem walorów smakowych. Jeżeli zaś chodzi o moje must see w Polsce, to jest to zdecydowanie Kraków. Chciałbym zobaczyć to miasto głównie ze względów historycznych. Ponadto wielu Turków, którzy odwiedzili wasz kraj uważa Kraków za najpiękniejsze z polskich miast. Jednakże chcę zobaczyć tyle pięknych miejsc, ile będzie możliwe.  

A teraz na koniec, ostatnie pytanie. Czy chciałbyś przekazać coś wszystkim czytającym? 

Mete: Zacznijcie doceniać swój kraj! Wiem, że może zabrzmieć to komicznie, ale naprawdę jako naród nie macie się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie. Zacznijcie patrzeć pozytywnie na otaczający was świat i doceńcie, że żyjecie w tak interesującym kraju jak Polska.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.