Debata, czyli przedwyborcza potyczka

IMG_4991

Przedwyborcze emocje rosną w miarę zbliżania się dnia, w którym wszyscy oddamy głos na jednego z kandydatów. Przypominamy, są to: Michał Pietrzkiewicz z klasy 2a, Alicja Wos z klasy 2g, Kasia Karamon z klasy 2d, Michał Więcek z klasy 2a oraz Adam Gonet z klasy 1f.

Dzisiaj zmierzyli się oni z debatą wyborczą, jednak zanim się ona odbyła, zapytaliśmy dwójkę naszych profesorów o to, czego oczekują od przyszłego przewodniczącego i jak oceniają tegorocznych pretendentów do kopernikańskiego tronu. Oto ich odpowiedzi:

Czego oczekuje Pan/Pani od przewodniczącego?

Profesor Depczyński: Przede wszystkim dobrej współpracy pomiędzy uczniami a gronem pedagogicznym, to po pierwsze. Po drugie, takiego godnego i kulturalnego reprezentowania społeczności uczniowskiej. Musi być to osoba taka, która potrafi się odpowiednio zachować, będzie miała odpowiednio wyrobione zdania na różne tematy i zagadnienia, zarówno mniej poważne, uczniowskie, takie „lajtowe”, które się pojawiają, jak i te bardziej poważne i związane z takim, nazwijmy to, dorosłym funkcjonowaniem szkoły.

Profesor Podyma: Przede wszystkim rzetelności, kultury, rozsądku, ale też poczucia humoru i z pewnością dystansu do siebie.

Jak ocenia Pan/Pani tegorocznych kandydatów?

Profesor Podyma: Bardzo pozytywnie! Programy są napisane dobrze i ciekawie, śmieszą mnie jedynie obietnice dodatkowych nieprzygotowań, ponieważ to, jak wiadomo, zależy od nauczycieli, a nie od samorządu. Bardzo podoba mi się chęć zorganizowania pomocy uczniowskiej przez Adama Goneta, natomiast najlepszą kampanię wyborczą prowadzi, moim zdaniem, Kasia Karamon.

Profesor Depczyński: Powiem szczerze, że specjalnie się nie przyglądałem tej sytuacji.

Liczę na to, że odpowiednia osoba zostanie wybrana, taka, za którą nie będę musiał się wstydzić. Ponieważ w przeszłości zdarzały się takie przypadki, gdzie mieliśmy takich przewodniczących, którzy w niektórych sytuacjach po prostu zachowywali się żałośnie i czasami wstyd mi było, że to jest osoba, która reprezentuje naszą młodzież. To powinna być osoba, która będzie swoją klasę pokazywać w każdym momencie.

Na pewno powinien być też osobą odważną w działaniu, niemniej biorącą pod uwagę realia, w których się może poruszać. Może się tak zdarzyć po prostu, że ogólne możliwości i realia, z którymi się zmierzy, nie pozwolą na realizację pewnych kwestii i to trzeba jakoś umiejętnie godzić.

 

Kilku słów o tegorocznych kandydatach nie odmówił nam także ustępujący przewodniczący, Piotrek Chytła z klasy 3c:

Czy jest coś, co podoba ci się w programach kandydatów?

Piotrek: Tak, oczywiście. Na pewno godny uwagi jest Color day i inicjatywy uczniowskie w programie Kasi, także spotkania w programie Michała Pietrzkiewicza – “Zainspiruj mnie”. Michał miał dobry pomysł odnośnie fanpage’a na facebooku, jednak zadziałał z tym trochę za późno. Adam wpadł na świetny pomysł z dystrybutorami wody, szczególnie przydadzą się w szkole latem, a jeśli postawi choinkę na dziedzińcu, to chapeu ba! U Michała Więcka podobają mi się rywalizacje międzyklasowe, które rzeczywiście mogą rozwinąć społeczeństwo szkolne.

A jak ich oceniasz?

Piotrek: Podoba mi się entuzjazm młodego Goneta. Alę znam z chóru i uważam, że jest stabilna i wywiąże się z obietnic, pracowała także w samorządzie i można na nią liczyć. Michał Więcek jest pomysłowy i wszędzie go pełno. Niestety osobę Michała Pietrzkiewicza poznałem dopiero na plakatach, więc nie mogę o nim powiedzieć za dużo. Uważam, że Kasię zna i docenia wiele osób w szkole.

IMG_4975

Wszyscy kandydaci zaprezentowali się przyzwoicie na debacie przedwyborczej. Każdy z nich rozwinął, lub przynajmniej starał się rozwinąć punkty swoich programów, o które pytania oczywiście padały. Tegoroczna debata mocno kontrastowała z tą zeszłoroczną, gdzie mieliśmy tylko dwójkę kandydatów, którzy w dodatku deklarowali utworzenie wspólnego samorządu niezależnie od wyników wyborów. Tym razem rywalizacja zdecydowanie się zaostrzyła – piątka kandydatów na przewodniczącego szkoły podchodzi do konkurentów z dystansem.

IMG_4949

Nowa formuła debaty, gdzie kandydaci mieli możliwość zadania jednego pytania do konkretnego przeciwnika pokazała nastroje – pytania były skierowane prosto w słabe punkty programów lub sposoby prowadzenia kampanii, prawie nikt nie starał się nikomu oszczędzić wytykania błędów, czy nawet przykrości personalnym atakiem. O ile ze strony publiczności takie pytania nie były żadną nowością, szczególnie wobec najmłodszego z naszych kandydatów, Adama, ze względu na jego wiek i krótki staż w szkole, to zaskoczeniem były mocne uderzenia w przeciwników ze strony samych kandydatów. Padało także wiele zarzutów – o populistyczne zapędy, zbyt beztroskie czy płytkie podejście do poważnej funkcji, o którą toczy się walka – ale kandydaci mimo czasami bardzo nieprzychylnych i głośnych reakcji ze strony tłumu na niektóre pytania, wydawali się dobrze przygotowani na takie ataki.

IMG_4961

Oczywiście nie obyło się bez klasycznego pytania o papier w toaletach, a ze strony Michała Więcka padła nawet deklaracja o sprowadzeniu do szkoły czterowarstwowej Reginy. Oprócz tego uczniowie pytali o poważniejsze rzeczy – dlaczego znów obiecuje się szczęśliwy numerek, czym jest “X-Challenge” Kasi, czy kandydatury poszczególnych uczestników nie były motywowane chęcią urzeczywistnienia interesów tylko własnej klasy.

IMG_4951

Pretendenci do kopernikańskiego tronu zachowywali się, jak na ucznia Kopernika przystało – okazywali szacunek swoim przeciwnikom, prowadzili dyskusję na odpowiednim poziomie i nie dali się ponieść emocjom. Mieszane uczucia wzbudziły jednak sytuacja z domniemanym plagiatem hasła wyborczego Ali przez Adama, które obecnie funkcjonują w kampaniach obojga, a także, znów odnośnie sławnego już hasła “Make Kopernik great again!” i jego twórcy, dość nieeleganckie przerwanie wypowiedzi Alicji przez Michała Więcka, który podkreślił pochodzenie hasła od kampanii Ronalda Reagana w USA.

Podsumowując, otrzymaliśmy wiele obietnic wyborczych (wszystkie znajdują się w programach wyborczych na naszym facebooku), a także wiemy już z debaty, jak prezentują się kandydaci na żywo i co mają nam do zaoferowania. Teraz pozostaje decyzja, na kogo oddać swój, bardzo cenny, głos.

IMG_4968

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.