Polska muzyka alternatywna – wewnętrzny ferment z nutą melancholii.

the-dumplings

Muzyczna awangarda, artystyczne podejście do nowoczesnego brzmienia.

 

Ciężko podać jedną, trafną definicje muzyki alternatywnej. Już samo to dużo o niej mówi. Jest zupełnie inna, łamie wyznaczone schematy i tworzy własny, ekscentryczny kierunek.  Zdecydowanie odbiega od konwencji gatunków komercyjnych, nie jest nastawiona na bycie tzw. “maszynką do zarabiania pieniędzy”.  Znaleźć w niej możemy praktycznie wszystko: od nawiązań do filozofii i mitów antycznych po alegoryczne opisy marketów budowlanych. Z całą pewnością nie jest to muzyka dla wszystkich. To gatunek iście artystyczny, często mylony np. z poezją śpiewaną. Chociaż pozornie może wydawać się być prosty w odbiorze, to bardzo często przekazuje ukryte treści, w które trzeba się zagłębić. Połączenie nowoczesnych brzmień, swoboda i zabawa konwencjami oraz spora ilość artystycznych tekstów wyróżnia ten gatunek na tle innych i przyciąga coraz większą rzeszę fanów, którzy zatracają się w jej nietuzinkowości.

No dobra, skoro wstęp mamy za sobą to chciałbym teraz wyjaśnić skąd zainteresowanie akurat polską muzyką alternatywną, a nie przykładowo hiszpańską

Jako fan muzyki rockowej i metalowej czasem potrzebuje pewnej odskoczni od schematów, które reprezentują te gatunki. Chwili, która zanurzy mnie w głębokim morzu kontrowersji połączonych z melancholią. Znajduję ją w odwadze (tekstów, kompozycji, dźwięków) polskich artystów, którzy pozostają przy swojej oryginalności, mimo faktu, że tworzą dla relatywnie wąskiego grona odbiorców. Nie lubię kategoryzować, ale jednak mam wrażenie, że Polacy (jako ogół) wciąż wolą słuchać prostej muzyki bez wyrazu z łatwym, pustym tekstem oraz oglądać te sam oklepany wzór. Również przez to, polscy artyści alternatywni są bardzo często uważani za dziwnych odmieńców nie z tego świata. No cóż, podobno artysta zostaje prawdziwie doceniony dopiero pośmiertnie.

Chciałbym jeszcze wyjaśnić kwestię stawiania na równi dwóch definicji: muzyki alternatywnej z rockiem alternatywnym.  Traktowanie tych obu definicji jako synonimy jest błędne. Przedstawiany przeze mnie gatunek opisuje nie tylko rocka, ale także m.in. muzykę elektroniczną. To tak w ramach wyjaśnień, bo przecież nikt nie chce żyć w błędzie – szczególnie ludzie z naszej “elitarnej” szkoły.

Starałem się przedstawić sylwetki artystów oraz zespołów, którzy zostali już w pewien sposób zauważeni i uznani. To nie znaczy, że nie szanuję tych, którzy jeszcze nie zaistnieli. Wręcz przeciwnie, jednak ten artykuł jest poświęcony przede wszystkim osobom, które z muzyką alternatywną nie miały wcześniej do czynienia. Zdaje sobie sprawę, że po tej krótkiej prezentacji nikt nie pobiegnie od razu do empiku, aby kupić płytę danej osoby. Mam jednak nadzieję, że znajdziecie zupełnie nowe, ciekawe brzmienia, które was zaintrygują.

 1. The dumplings

thumb_41111_600x350_0_0_crop

 

Skoro wspomniałem już o morzu to na pierwszy ogień przedstawiam okładkę drugiej płyty zespołu The Dumplings – Sea You Later. Jest to duet muzyczny ze Śląska, który tworzą Justyna Święs i Kuba Karaś. Zaczynali od wrzucania swojej twórczości na różne portale internetowe. Jednak popularność oraz rozgłos przyniosło im zdobycie w 2014 roku Fryderyka w kategorii fonograficzny debiut roku za płytę Not Bad Days. Ich romans z elektronicznymi dźwiękami zachwyca stosunkowo duże grono ludzi. Występują na wielu festiwalach, koncertują z orkiestrą symfoniczną i są aktualnie jednymi z najbardziej popularnych przedstawicieli muzyki alternatywnej.

 

  2.Ralph Kamiński

73e31810ac27978d0b5-morze-cd

Cóż, z morza jeszcze nie wychodzimy. Ralph Kamiński to charyzmatyczny wokalista oraz autor tekstów, który zadebiutował w 2016 r. Wystąpił wtedy na koncercie “Scena alternatywna” podczas 53. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Tego samego roku ukazała się jego debiutancka płyta Morze. Tworzy autorską muzykę nawiązującą stylistyką do artystycznego popu z elementami muzyki filmowej, mocno okraszoną dźwiękami skrzypiec i fortepianu Mimo tego, że urodził się w Jaśle to jestem pewny, że jego twórczość przekona do siebie najbardziej zagorzałego Krośnianina.

 

 3.Brodka

i-brodka-clashes-cd

 

 

Jestem pewny, że spora część z Was kojarzy Brodkę tylko i wyłącznie z czysto popowych piosenek. Nic dziwnego, jej ostatnie płyty nie zdobyły szerokiego rozgłosu. Są bardziej szanowane i doceniane za granicami naszego kraju. Jednak artystka może pochwalić się kilkoma Fryderykami m.in. w kategorii album rocku: alternatywa za płytę Clashes. Jestem przekonany, że po przesłuchaniu tego nowoczesnego i niesamowicie odważnego krążka będziecie kojarzyć Brodkę jako artystkę, która ma do zaoferowania znacznie więcej  niż komercyjny pop.

 

4.Daria Zawiałow

a-kysz-special-edition-w-iext51295838

Wspominałem już kilkukrotnie o Fryderykach, dlatego na tej liście nie może zabraknąć artystki, która w tym roku otrzymała nominacje do wszystkich możliwych (do zdobycia przez nią) statuetek. Mowa o Darii Zawiałow, której debiutancki album A kysz! namieszał na scenie muzycznej w 2016 roku. Jej wspaniała energia, bardzo szeroka tematyka tekstów oraz pewnego rodzaju świeżość podbija serca sporej ilości ludzi. Mimo tego, że może być najbardziej kontrowersyjną artystką z całego zestawienia, to jednak mocno zachęcam wszystkich, a szczególnie tych, którzy nie lubią w muzyce nudy do przesłuchania jej płyty.

 

 

5. Kortez

moj-dom-w-iext51497298

Skoro była mowa o kimś z Jasła, to czas na kogoś z Krosna. Kortez jest kompozytorem, wokalistą, gitarzystą, pianistą oraz puzonistą. Na swoim koncie ma już dwie płyty Bumerang i Mój Dom. Obie pokryły się platyną i przyniosły mu rozgłos. Został nagrodzony wielokrotnie m.in. na festiwalu w Opolu oraz Fryderykiem za fonograficzny debiut roku 2016. Duża emocjonalność, prawda i szczerość, które biją z jego tekstów sprawiły, że jest jednym z najpopularniejszych artystów muzyki alternatywnej.

6. Julia Marcell

JuliaMarcellProxy

Ostania w moim zestawieniu, ale zdecydowanie nie najgorsza jest Julia Marcell. Śpiewa utwory alternatywne w aranżacjach opartych o fortepian lub gitarę elektryczną, z towarzyszeniem wyrazistej perkusji, basu i instrumentów smyczkowych, a także okazjonalnej elektroniki. W jej tekstach możemy odnaleźć wiele kontrowersji, problemów ludzi oraz współczesnego świata, które są ukryte  między (mogłoby się wydawać) trywialnymi opisami rzeczywistości XXI wieku. Jej ostatnia płyta Proxy pokazała, że artystka ma w sobie dużo odwagi i nie boi się skakać na głęboką wodę.

 

Muzyka Alternatywna w Polsce jest muzyką podziemia jak niegdyś stare punkowe kapele. Często zastanawiam się dlaczego tak właśnie jest, że mało kto zna przedstawicieli tego gatunku. Może Polacy jeszcze nie dorośli do odbioru odważniejszych dźwięków, artystycznych tekstów, elektroniki, mimo że naprawdę mamy się czym pochwalić. Z drugiej strony może gdyby muzyka ta była słuchana przez szerszą grupę odbiorców, nie była by już tak wspaniała i oryginalna jak jest teraz?

 

Jakub P.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.