“Kocham święta” vs. ” Nienawidzę świąt “

Nadchodzą święta!!! Wigilia, śnieg, gwiazdka, Mikołaj, prezenty, kolędy, spotkania z rodziną – kto by się nie cieszył? Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że takie osoby istnieją. A może to my należymy do tej grupy, która czuje niechęć do czasu świąt Bożego Narodzenia. No właśnie.Ludzie w dzisiejszych czasach dzielą się na dwa typy: “Kocham święta” i ” Nienawidzę świąt”. Niestety zdarza się, że grupy te pokazują swoją niechęć do siebie nawzajem. Naśmiewanie się z innych tylko dlatego, że tak jak ja nie kochają świąt lub odwrotnie, powoduje często zamieszki i tą nieciekawą a często wręcz nie do zniesienia atmosferę panującą w czasie, który powinien być wypełnionymagią i miłością. To przypomina nieustanną walkę między “dobrem” a “złem”.  Różnica w poglądach między tymi osobami była jest i będzie tematem spornym.
4033

      

           “Święta Bożego Narodzenia są dla mnie wyjątkowe, przyjemność sprawia mi organizowanie ich dla całej rodziny. Z wiekiem doceniam czas, który mogę spędzić z rodziną i przyjaciółmi. Im jest się starszym, tym bardziej się to docenia. Przyjemnie jest dawać radość innym organizując wigilię, dając prezenty i niosąc ciepły uśmiech…”

Pani Profesor Agnieszka Lipińska

vs.

   “Nienawidzę świąt, sztuczna miłość pokazywana tylko przy składaniu życzeń świątecznych. Napięta atmosfera i ciągły stres gospodarza czy aby na pewno wszystko jest gotowe, wszystkiego dopilnowałem…. Sztuczny uśmiech rodziny, która przez cały rok miała cię gdzieś a teraz jak gdyby nigdy nic szczerzy się do ciebie z nadzieją, że nie pamiętasz już o plotkach wypowiedzianych przez nią.”

uczeń

    25463768_767665886756531_589416651_n

             Jednak szczerze powiedzmy czy tak nie jest? Dążenie do perfekcji, “bo co powie ciotka Zośka…?” Nieunikniony bieg szczurów w walce o opinię wuja Jana, który jest szanowanym biznesmenem w Nowym Yorku… Współczesne święta polegają na przypodobaniu się rodzinie, pokazaniu “na co mnie stać”. Coraz mniej przypominają gwiazdkę u babci 20 lat temu gdzie przystrajanie choinki nie zależało od panującej mody a kolędowanie nie polegało na puszczeniu muzyki z radio.

 

        25463724_767665900089863_611150352_n

 

             Może rzeczywiście napięta atmosfera między członkami rodziny doprowadza do znienawidzenia świąt. Może to monotonność sprawia, że po latach już nie cieszymy się z pieczonych z mamą pierniczków i wielopiętrowych ciast. Wymuszanie przez media radości z nadchodzących świąt już po 1 listopada powoduje znudzenie i brak poczucia świąt w dniu wigilii.”Kevin sam w domu”, reklama coca-coli i słowo “przecena” na dekoracje świąteczne wywołująca u ludzi niemal szczyt ekscytacji. Kolejki w sklepach jak za czasów PRL-u. Niekiedy zdaje się, że w najbliższą noc będzie mieć miejsce apokalipsa. Ludzie wynoszą jedzenie ze sklepów jak przed końcem świata. Wygląda na to, że mają możliwość zakupów ostatni raz w życiu.

25488707_767665790089874_1428380298_n kk       

 

               Mimo wszystko czas Świąt Bożego Narodzenia powinien być wypełniony miłością i szczerym dzieleniem się opłatkiem z najbliższymi. Powinniśmy zapomnieć o wszelkich przykrościach, które nas spotkały przez czas całego roku. Zapomnieć o naszych zmartwieniach. Powinniśmy przynajmniej na te kilka dni uspokoić się i zastanowić się nad tym za co jesteśmy wdzięczni. Nie muszą być to wielkie rzeczy. Wystarczą najmniejsze aspekty naszego życia. Które może szczególnie nie wpływają na nasze życie ale wywołują uśmiech na twarzy. Małe gesty, ciepły uśmiech kolegi przy pożyczaniu ołówka czy nawet 5 z matematyki. Coś co przynajmniej na chwilę oderwie od szarej, smutnej codzienności i pokaże, że święta naprawdę mogą być piękne. Dodatkowy uśmiech babci potęguje radość a ciepłe słowa mamy przy składaniu życzeń dotrą do  naszego serca. Myśląc o tym, za co jesteśmy wdzięczni możemy zmienić nasze nastawienie do świąt. Więc zróbmy listę rzeczy, dzięki którym jest nam cieplej na sercu a nasze zmartwienia i troski odłóżmy na bok. Poczujmy w końcu tą magię świąt i sprawmy aby ten czas spędzony z najbliższymi był dla nas niezapomniany. Wesołych Świąt !!!

 

XXX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.