Gdy słabość staje się siłą- recenzja filmu “Najlepszy”

Film “Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego okazał się być hitem tegorocznej jesieni. Nie bez powodu zdobył więc Nagrodę Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego przez publiczność filmu. A więc, czy “Najlepszy” jest najlepszy?

najlepszy okładka

Moim zdaniem, to jeden z najlepszych filmów w ostatnich latach. Po sukcesie “Bogów” od Łukasza Palkowskiego wymagano dużo. I sprostał temu zadaniu, co do tego nie mam wątpliwości. Krytycy mówią o “Najlepszym” jako o filmie w hollywoodzkim stylu. Sama fabuła opowiada o Jerzym Górskim- polskim triathloniście, który znany jest bardziej na świecie, niż w Polsce- szczerze mówiąc, nie słyszałam o nim przed pójściem do kina. Historia jego życia to idealny materiał na film, a scenarzyści “Najlepszego” idealnie ją wykorzystali. I choć wydawać by się mogło, że dzieło Palkowskiego to typowy film biograficzny, nic bardziej mylnego- to mieszanka wielu wątków, które idealnie ze sobą współgrają. Sport, narkomania, walka o samego siebie, trochę humoru, a do tego subtelny wątek miłosny- cała ta układanka układa się w całość i tworzy historię, która zainteresuje każdego.

_O9ktkqTURBXy9mMjA3N2RkZDU4MWMzMzhmNjE3NmM2YmE3NjVkMjYxMy5qcGVnkpUDAADNBQDNAtCTBc0DIM0Bwg

Jeśli do niesamowitego scenariusza dodamy genialną obsadę, możemy już mówić o sukcesie filmu. Jakub Gierszał, odtwórca głównej roli, to młody i obiecujący aktor, który wciela się w postać Jerzego Górskiego. I robi to bardzo dobrze, bo pokazuje na co go stać. Mimo tego, że rozpoczynając film reżyser pokazuje nam głównego bohatera w złym świetle, to w pewnym momencie zaczynamy mu kibicować i życzyć jak najlepiej. W rolach kobiecych zobaczyć możemy Annę Próchniak, Kamilę Kamińską i Magdalenę Cielecką, które mimo trudnych do zagrania postaci zrobiły to dobrze i wyszły z filmu obronną ręką. Do tego postać kierownika basenu grana przez Arkadiusza Jakubika, która dodaje do filmu dużo humoru, ale mimo tego nie jest to humor naciągany- każde wypowiedziane przez aktora zdanie jest dobrze dopasowane do odgrywanej sceny. Wisienką na torcie jest rola Janusza Gajosa, który odgrywa postać Marka Kotańskiego i jak można się było spodziewać- najlepsze sceny filmu są właśnie z jego udziałem.

Minusem historii jest to, że nie dowiadujemy się, dlaczego główny bohater zszedł na złą drogę, a jedyne wspomnienia z dzieciństwa możemy zauważyć na zdjęciach, które znajdują się w mieszkaniu Jurka. Kilka scen z “drugą stroną” Górskiego jest lekko przerysowane, ale mimo tego montaż w filmie stoi na bardzo wysokim poziomie.

153154-lg

 

“Najlepszy” pokazuje nam, że nie warto się poddawać i trzeba walczyć ze swoimi demonami. Motywuje nas do działania i ma w sobie coś unikalnego. Coś, co przyciąga i nie daje zapomnieć o tych dwóch godzinach spędzonych na sali kinowej. “Najlepszy” to historia, w której każdy z nas może odnaleźć kawałek samego siebie.

Zuzia Kasperkowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.