Recepta na szczęście

szczescie

Powstał ze światem i skończy się wraz z nim. Wydaje się, że od niego wszystko zależy. Wyznacza prawie wszystkie granice, lecz nigdy nie da się ogarnąć. Wciąż każe nam wybierać, co jest naprawdę ważne i on sam to najcenniejszy skarb.
Czas…
Temat paradoksalnie ponadczasowy. Dotyczy i ma wpływ na każdego z nas, do tego stopnia, ze ciągle się o nim słyszy. Okazuje się jednak, że wcale nie jest tak łatwo odpowiedzieć na pytanie- co kojarzy ci się ze słowem czas?

-Muszę się zastanowić… Chyba to, że go nie mam.
-Trudno powiedzieć. Myślę, że pory roku, znak mijania czasu.
-Ulotność.
-Czas kojarzy mi się z małym, niebieskim duszkiem 
-Nie mam czasu…

Czasu nie było i nie będzie. A na pewno nie tyle, ile chcielibyśmy go mieć. Chodzi jedynie o właściwe jego wykorzystanie. I bynajmniej nie w ten sposób, aby zdążyć wszystko, co sobie zaplanowaliśmy, bo to do końca życia zostanie niewykonalne. Aby dobrze wykorzystać dany nam czas, należy się najpierw zastanowić, co jest dla ciebie najważniejsze i sprawia, że jesteś naprawdę szczęśliwy?

-Chcę być aktywna, czuć się potrzebna innym. To inspiruje mnie do wszelkiego działania.
-Wiara sprawia, że jestem szczęśliwa. A rodzina daje mi siłę.
-Dzieci.
-Codzienność. Wstaję, widzę, że mam przyjaciół, szkołę rodzinę. Mam to, o czym inni mogą pomarzyć.
– Miłość…

Na pewno każdy z nas może się odnaleźć w którejś odpowiedzi. Brzmią pięknie i są prawdziwe, bo mimo codziennej gonitwy myślimy o wartościach wyższych. Czy jednak żyjemy nimi naprawdę? Gdybyśmy zawsze robili to, co najważniejsze, nie byłoby poczucia zmarnowanego czasu. Najdziwniejsze jest to, że często nachodzi nas ono, gdy zajmujemy się rzeczami teoretycznie potrzebnymi. Wyznaczamy sobie cel, z później zaparcie dążymy do niego. Nawet zabieganie potrafimy wytłumaczyć, że „to z miłości”. A tymczasem nie potrzeba nie wiadomo jak wielkiej ofiary, ale właśnie miłości. Wywalczyć te kilka chwil i pobyć z drugim człowiekiem. Aby dobrze wykorzystać czas nie trzeba wcale zdobywać szczytów. Wystarczy pochylić się nad chwilą obecną. Warto zastanowić się, jaki ma ona wpływ na Wieczność. Wielu rzeczy można by nie robić, gdyby nie myśl o niej. Przecież ten dzień może być ostatni…Jak byś go wtedy przeżył?
Życie pokazuje, ze szkoda czasu na zatracanie się w codzienności, nigdy go jednak nie brakuje, jeśli naprawdę ją przeżywamy. Jak to zrobić? Po prostu- rób to, co kochasz! I poświęcaj na to tyle czasu, aby wszystko inne mogło sprawiać ci radość. To jest recepta na szczęście. I to jest właściwy czas. Wyzdrowieć i być szczęśliwym najlepiej od razu.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.